W dzisiejszych czasach trudno nie zauważyć ilości napojów owsianych na półkach supermarketów, które biją rekordy sprzedaży na całym świecie. Nie powinno to dziwić, gdyż alternatywa dla nabiału, jaką stanowi to ziarno użyte jako baza, ma wiele zalet. Już istniejące firmy mleczarskie i producenci napojów, jak również świadome ekologicznie firmy rozpoczynające działalność, wykorzystują inteligentne pomysły i technologie, aby zintensyfikować wykorzystanie otwierających się możliwości rynkowych.

Nikt nie przewidziałby, że owies będzie miał wielką przyszłość jako obiecujący składnik

To niepozorne zboże, które niegdyś było podstawą kuchni europejskiej, do niedawna uważane było jedynie za składnik musli, kaszy czy także paszy dla zwierząt hodowlanych. Dzisiaj owies przeżywa coś w rodzaju renesansu, gdyż w formie płynnej jest modną i przyjazną środowisku alternatywą dla mleka. Jeszcze dekadę temu napoje owsiane były trudno dostępne, ale teraz idą w ślady bardziej znanych napojów sojowych, migdałowych czy ryżowych, trafiając w gusta i smaki dzisiejszego pokolenia konsumentów dbających o swoje zdrowie.

Dobre powody dla boomu na napoje owsiane

Znaczące korzyści przyczynią się do wzrostu spożycia napoju owsianego w wielu częściach świata. Jak wszystkie roślinne alternatywy, napoje owsiane nie zawierają laktozy i cholesterolu. Mimo że zawierają mniej białka niż mleko krowie i produkty sojowe, napój owsiany jest bogaty w błonnik i zawiera sporo wysokiej jakości węglowodanów. Ważne zalety zdrowotne witamin i minerałów i niski poziom alergenów uczyniły ten napój popularnym produktem wśród ekspertów zdrowia.

Produkty pochodzenia roślinnego

Dzisiejsi konsumenci, wolą spożywać produkty pochodzenia roślinnego, szczególnie ze względu na przyjazną środowisku produkcję. W porównaniu z konwencjonalną produkcją mleka nie ma problemów z hodowlą zwierząt, wykorzystuje się mniej ziemi, a zużycie wody i emisja gazów cieplarnianych są zredukowane do znikomego poziomu. Pod względem korzyści dla środowiska i klimatu, sprawa owsa jest bardzo przekonująca, o czym świadczy szeroko odnotowane badanie brytyjskich naukowców.