Mleko owsiane ma obniżoną zawartość kalorii, dlatego tak często jest polecane do żywienia dietetycznego. 100 ml tego napoju, zawiera około 30 kcal. To dwa do trzech razy mniej, niż tradycyjne mleko krowie. Płatki owsiane podawane z mlekiem roślinnym są dość pożywnym produktem.

Mleko roślinne: tyle ziaren ile jest napojów Mleko roślinne: tyle ziaren ile jest napojów

Mleko roślinne można przygotować z niemal każdego środka spożywczego, z którego można uzyskać ekstrakt. Najczęściej stosowanymi produktami są orzechy (laskowe, migdały, pistacje, nerkowce, orzeszki piniowe, kokosy), soja oraz zboża (gryka, jęczmień, amarantus, proso, ryż, płatki owsiane). Pozyskuje się go nawet z nasion słonecznika, maku i dyni. Mleko to jest niezastąpione dla osób z nietolerancją laktozy, a także dla wegan i osób poszczących.

Czy mleko owsiane można podawać dzieciom?

Aby zdecydować, który produkt można, a którego nie można podać dziecku, zalecamy zawsze dokładnie przestudiować skład. Ponieważ napój owsiany w promocji jest w zasadzie podawany z płatkami owsianymi, jest on oczywiście dopuszczony do diety dzieci.  Należy jednak dokładnie przeczytać opakowanie. Niektórzy producenci dodają do mleka owsianego mleko roślinne, cukier i inne dodatki. Taki produkt raczej nie jest zbyt zdrowy dla organizmu dziecka. Jeśli mleko owsiane zawiera w 100 procentach naturalne płatki owsiane, a raczej płatki owsiane w proszku, to dziecku nic się nie stanie. Jest to nawet korzystne. Takie mleko można zrobić samemu.

Dlaczego napój owsiany jest dobry dla Twojego organizmu

Płatki owsiane nie bez powodu uznawane są za jedno z najzdrowszych zbóż. Zawiera witaminy B, E i C, wapń, potas, sód, magnez, fosfor, siarkę, żelazo, jod, fluor, chlor, leucynę, kobalt, mangan, cynk i miedź oraz niezbędne aminokwasy: lizynę, treoninę, cysteinę i alaninę. Ponadto węglowodany zawarte w płatkach owsianych dodają mózgowi energii, krzem wzmacnia neurony, a witamina B1 poprawia krążenie krwi do mózgu. Wszystkie te procesy wpływają korzystnie na koncentrację i pamięć. A wysoka zawartość błonnika w płatkach owsianych pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.